Najpomembnejše točke "Sodraške pešpoti"
Na spodnjih zavihkih si lahko ogledate opise najpomebnejših točk na sodraški pešpoti. Preprosto kliknite spodaj na željeno točko (zavihek) in prikaže se vam predstavitev značilnosti na “sodraški pešpoti”. Vsaka opisana točka je lahko samostojna tura z začetkom in koncem na trgu v Sodražici.
Sodraška pešpot
Sodraška pešpot – osnovni opis
Sodraška pešpot je krožna, z začetkom in zaključkom v Sodražici. Ima namen, da pohodnik obhodi občinsko mejo. Ker je občina majhna, jo dobro pripravljen pohodnik sicer lahko obhodi v približno 16 urah. Vendar to ni namen, saj smo z označitvijo krožne poti okoli Sodražice želeli pohodnikom pokazati kar največ naravnih in kulturnih znamenitosti, ki jih srečamo na ali ob poti okoli Sodražice. Teh pa je kar nekaj. Zato je smiselno, da pot opravimo v več krajših etapah in si na ta način dodobra ogledamo vse, kar je značilno za občino Sodražica. Lahko se je lotimo tudi v drugačnem zaporedju, kot je opisana v nadaljevanju. Včasih v posameznih variantah pot seže tudi čez občinske meje ali pa gre po že označenih drugih znanih ali manj znanih pohodniških poteh. Njena značilnost pa je, z izjemo nekaj manjših odsekov, da je nezahtevna in relativno varna.
Za vsako etapo je predvideno, da se začne na trgu v Sodražici in se tu tudi konča.
Pot je delno označena s planinskimi oznakami, z dodatno oznako SP in na določenih mestih, kjer so spremembe smeri, tudi s tablicami z oznako kraja in časa hoje. Sedanje smerne tablice je že dodobra načel zob časa zato se nanje ne gre zanašati. Sodraški pohodniki zato načrtujemo izdelavo in postavitvijo novih usmerjevalnih tablic v skladu z smernicami stroke.
Idejo za označitev sodraške pešpoti je kmalu po ustanovitvi občine dal starosta sodraških pohodnikov – Franc Češarek, ki je z izjemno vztrajnostjo poiskal in delno tudi označil celotno traso. S tem je opravil izjemno in zahtevno delo.
Na trgu v Sodražici se začne sodraška pešpot
Občina Sodražica
je bila ustanovljena leta 1999 z izločitvijo iz občine Ribnica. Meji na občine Loški Potok, Bloke, Velike Lašče in Ribnica. Razprostira se na 49,5 km2 površine, na kateri v 23 naseljih živi okoli 2160 prebivalcev. Naselja so večinoma v nižinskem delu ob glavnem vodotoku Bistrica in njenih pritokih, deset vasi in zaselkov pa leži v pasu od 800 do 900 m nadmorske višine.
Sodraška dolina zavzema severozahodni del Ribniške doline. Prične se v povirju Bistrice pod Boncarjem, nadaljuje se proti jugovzhodu in se razširi v koritasto kraško dolino z ravnim dnom in rahlo dvignjenimi robovi med dvema prelomnicama ob Veliki in Mali gori. Pobočja se ponekod zelo strmo dvigajo nad dolino. Najvišji predel je Travna gora. Območje Gore, ki obsega pet vasi, ločenih od ostalih naselij, ima obsežne travnate planjave, ki se nadaljujejo proti občini Loški Potok. Z južne strani se pobočja strmo spuščajo proti Bistrici. Severno stran doline pa obdaja precej manj strma pokrajina Slemena, ki predstavlja prijazen, valovit svet s številnimi grapami in soteskami. Občina Sodražica leži izven glavnega slovenskega cestnega in železniškega koridorja, zato ima dokaj odročno lego. Je pa od večjih središč oddaljena manj kot 50 kilometrov – od Ljubljane 45 km, Kočevja 28 km, Cerknice 30 km.
Občina Sodražica ima 23 naselij, od tega je 15 naselij demografsko ogroženih.
Kraj, vas, mestno naselje, trg – Sodražica je tudi občinsko središče z županstvom, osnovno šolo in vrtcem, zdravstveno postajo, pošto, ljudsko knjižnico, župniščem, nekaj proizvodnimi obrati, trgovinami in gostinskimi lokali.
| Spletna stran občine Sodražica |
Začetek poti, N:45.762091, E:14.636119 n.v.: 541 m
Sodraška pešpot se začne na trgu v Sodražici in gre po ulici Zavoda, mimo »Miklovca« do vasi Črnec. Nadaljuje se čez vas Zadniki in po obronkih hriba »Linca« in »Mikunca« do vasi – zaselka Novi Pot (2 uri in 30 min).
Sodraški trg – nekoč in danes